בית הכנסת הסדנאי קידום וטיפוח המורשת היהודית והציונית

בית הכנסת הסדנאי

             

        קידום וטיפוח המורשת היהודית והציונית

 

רציונל:

 

החברה היהודית בארץ מפולגת ושסועה. הפער בין חלקים שונים של הציבור הישראלי הולך וגדל - בין דתיים לחילונים, בין עשירים ועניים, בין שמאל לימין, בין עולים חדשים וילידי הארץ.

קוטביות זו משפיעה אף על הקשר בין היהודים תושבי הארץ ליהודים בתפוצות וגורמת למשבר זהות ולפרוד בעם.בשנים האחרונות קיימת בעיה חמורה של שייכות וזהות יהודית וציונית בקרב בני נוער והמבוגרים. הדבר גורם אף לניכור בהשתייכות הלאומית של רבים מהם ומשפיע על כל תחומי החיים במדינה.

קיים צימאון למידע אודות השורשים היהודיים, מנהגים ומסורת וערכים יהודיים וציוניים.  העמקת הזהות היהודית בקרב בני הנוער בארץ היא משימה לאומית ממדרגה ראשונה. אנו מאמינים שעדיין נותרו בקרבנו מאגרי כח כבירים ותעצומות נפש שיעזרו לנו לגלות אחריות לאומית ונדיבות במקום בו אורב לנו הזלזול בכבוד האדם. כל זאת בלימוד וחיזוק הזהות היהודית, הקשר למסורת ישראל ולערכי היהדות, התאמתם לגווניה השונים של האוכלוסיה ברוח הזמן והמקום. הדבר יתרום לסובלנות וסבלנות בין התושבים, לאחדות האומה ולהטמעת הקשר המיוחד שלנו לארץ הזאת.

מאז ימי הביניים שימש בית הכנסת מקום מרכזי בחיי הקהילה. הוא שימש כבית מדרש ומקור מידע תורני, בו ניתן היה לקבל עצה בנושאי הלכה ופסיקה בנושאים שבין אדם לחברו.

הקשר לבית הכנסת מקיף את כל מעגל חייו של האדם היהודי והמקום עצמו היווה לאורך דורות רבים את הבסיס החברתי בקהילות השונות בארץ וברחבי העולם. בית הכנסת מהווה כיום גם מקום כינוס ומפגש חברתי, בית למידה ומקום השראה בעיצוב זהותו התרבותית של היהודי. תוספות אלו גורמות למרכזיותו של בית הכנסת בהוויה היהודית, הן מבחינה רוחנית והן מבחינה אירגונית של הקהילה.

הציורים, הקישוטים והעיטורים בבית הכנסת מבטאים את הכמיהה ומשאת הנפש לעברו של העם היהודי ונוטעים בלב השוהים במקום סמלי תקווה לעתיד טוב.

 

מטרות:

"החוויה היהודית", על מגוון פעולותיה, שמה לה לנכון "להחזיר עטרה ליושנה" ביצירת זיקה בקרב נוער ומבוגרים להתחקות אחר עברו המפואר של העם, על ידי הפעלה סדנאית בבית הכנסת.

פעילות זו באה לידי ביטוי בתוכנית מולטימדיה המובילה את המשתתפים לחוות חוויה יהודית ייחודית, בשירה, פרקי תפילה, פיוט וחזנות לפי נוסחי העדות השונות. במסגרת ההפעלות משולבים גם קריינים ושחקנים שיוצרים את הדינמיקה המרתקת המלווה באפקטים של קרני לייזר, תאורה מרחפת המאירה מוצגים שונים וכלי נגינה תוך כדי השמעת צלילים מרגשים המהווים בסיס לחידון מוסיקלי בסוף המופע. הסדנא כוללת הפעלה יצירתית-לימודית וחוויה ווקאלית וחזותית ומסתיימת בחיבור תפילה אישית בשילוב מפתיע ומיוחד.

 

לסיכום:

מיזם חינוכי זה נועד לתת טעימה ראשונית שתהווה את הבסיס לחיזוק בית הכנסת השכונתי כמרכז קהילתי חברתי שיתן מענה לשאלות, מאוויים וצרכים רוחניים ואירגוניים סביב מעגל השנה היהודי, בזיקה לאהבת העם והארץ.

 

אורך התכנית: כ-45 דקות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
בניית אתר חינם